• شنبه، ۲۶ آبان ۱۳۹۷
  • Saturday, November 17, 2018
از شیراز با عشق (مامور ۰۰۷ اسراییل در شیراز!)

نصب یک بیلبورد تبلیغاتی مزین به تصویر سربازان ارتش اسراییل در یکی از خیابان های شهر شیراز به مناسبت بزرگداشت شهیدان هفته دفاع مقدس (جنگ ۸ ساله ایران و عراق که منجر به کشته شدن حدود نیم میلیون نفر ایرانی و عراقی شد!) جنجالی شده و بحث های داغی در شبکه های اجتماعی به راه انداخته است.

  • جمعه، ۲۰ مهر ۱۳۹۷
  • 1
  • 317

هر ساله در آستانه سی و یکم شهریورماه، سالگشت حمله عراق به ایران در سال ۱۳۵۹ خورشیدی، حکومت جمهوری اسلامی مراسمی را در سراسر کشور برگزار می کند که به هفته دفاع مقدس معروف است. در این ایام پرچم، پوستر و بیلبورد در همه شهر و روستاها با مضمون دفاع مقدس نصب می شود. 
هفته دفاع مقدس امسال اما در شهر شیراز با بحث و جنجال های فراوانی همراه بود. نصب یک بیلبورد با تصویر سربازان دشمن دیرین جمهوری اسلامی، اسراییل، در بزرگداشت شهدای جنگ ایران و عراق و با بیت شعری از یک شاعر با نام علی معلم دامغانی با مضمون «شدند و خیره هنوز آن شکوه میبینم ... سواد سایه شان را به کوه میبینم»، دردسر بزرگی برای شهرداری و شورای شهر شیراز بوجود آورده است. در طراحی بیلبورد مذکور از عکس سه سرباز با یونیفورم نظامی اسراییل که بر بالای بلندی ایستاده اند و نظاره گر ابرهای آسمان هستند استفاده شده است. این تصویر در اصل با چهار سرباز بوده که نفر چهارم که یک سرباز زن اسراییلی است، از طرح بیلبورد شیراز حذف شده است.
مدت کوتاهی پس از نصب این بیلبورد، واکنش ها به آن آغاز شد و مسئولان شهرداری شیراز را وادار کرد تا در نخستین فرصت، بیلبورد را جمع آوری کنند اما انتقادها از سوی هواداران جمهوری اسلامی همچنان ادامه دارد تا جایی که رییس شورای شهر شیراز اعلام کرد، این شورا در حال تحقیق درباره چگونگی راهیابی تصویر سربازان اسراییلی به بیلبورد هفته دفاع مقدس است.
واکنش کاربران ایرانی در شبکه های اجتماعی درباره این اشتباه مسئولان شهری شیراز گاه همراه با شوخی و طنز نیز بوده است. یک کاربر توییتر با انتشار تصویر اصلی و طراحی شده، توییت کرد: «شهرداری شیراز در اقدامی انقلابی برای بزرگداشت هفته دفاع مقدس، بنر بزرگی با عکس سه سرباز ارتش اسرائیل نصب کرد!» حتی حساب کاربری توییتر فارسی وزارت امورخارجه اسراییل هم ضمن نمایش تصاویر بیلبورد و عکس اصلی به شوخی نوشت: «اسراییل تو بنیاد حفظ نشر آثار دفاع مقدس هم آدم داره» اما شاید بامزه ترین شوخی از یک حساب کاربری توییتری بود که خود را منتسب به موساد، سازمان اطلاعات و امنیت اسراییل، کرده است؛ در متن توییت به انگلیسی نوشته شده: «ماموریت انجام شد، شیراز، ایران. به یادبود شهدای جنگ. تصویر سربازان ارتش اسراییل» و در پاسخ این توییت به فارسی نوشته شده: «متشکرم!»
این بیلبورد، روز ۲۶ سپتامبر گذشته از سوی شهرداری شیراز برچیده شد.
 

نظر خود را در خصوص این مطب کنید
سرخط خبرها